Lider w czasie kryzysu
„Chińczycy, by napisać słowo „kryzys”, wykonują dwa pociągnięcia pędzla. Jedno oznacza zagrożenie, drugie szansę. W kryzysie bądź świadomy zagrożenia,..
To musisz wiedzieć o whistleblowingu
Zjawisko sygnalizowania nieprawidłowości może być niewygodnym tematem dla większości firm. A prawda jest taka, że o wiele bardziej pomaga..
Trendy compliance
Compliance (zgodność) to obszar, który szybko posuwa się naprzód i, dzięki osiąganym rezultatom, zyskuje na popularności. Podejście do funkcji..
Dlaczego nie e-mail
W 2019 roku polskie firmy będą musiały zderzyć się z obowiązkiem zarządzania nieprawidłowościami. Będzie to wymóg wprowadzony w ustawach..
Walka z nadużyciami
Zjawisko nadużyć w miejscu pracy staje się coraz bardziej powszechne i to we wszystkich dziedzinach gospodarki. Ciągły wzrost nielegalnej..
Skuteczne przywództwo w czasie kryzysu
Brak przywództwa najwięcej kosztuje podczas kryzysu. Kiedy dwóch ochroniarzy siłą usunęło jednego z pasażerów samolotu United Airlines, na który..
Zarządzanie incydentami się opłaca
Obsługa zgłoszeń dot. nieprawidłowości mających miejsce wewnątrz organizacji jest bardzo efektywnym narzędziem walki z nadużyciami. Według opublikowanego w kwietniu..
Antykorupcyjny krok w tył
W maju br ukazał się raport organu antykorupcyjnego Rady Europy GRECO (Group of States Against Corruption - Grupa Państw..
Cyfrowy świat prania pieniędzy
Przestępcy korzystają z wielu wymyślnych technik „zalegalizowania” środków pochodzących z ich nielegalnej działalności. Dzisiejszy postęp technologiczny sprawia, że metody..
Socjotechnika i błędy pracowników
Socjotechnika i błędy pracowników stanowią jedne z największych cyberzagrożeń dla firm. Tak wynika z najnowszego raportu firmy Verison -..
Gdzie i ile traci moja firma?
Zagrożenia związane z nadużyciami i cyberzagrożeniami notują rekordy w najnowszym raporcie firmy Kroll. W lutym ukazał się najnowszy, dziesiąty..
Ryba psuje się od głowy
W środowisku audytorów śledczych i specjalistów ds. zgodności doskonale znane są obszary ryzyka obejmujące osoby z samego szczytu firmowej..
Wpływ terroryzmu na biznes
W dzisiejszym niestabilnym i nieprzewidywalnym świecie trwa nieustanna walka pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa, a fundamentalistami, którzy chcą..
Ile tracimy przez nadużycia pracownicze?
Statystycznie przeciętna firma traci 5% swojego rocznego przychodu wskutek nadużyć pracowniczych. Mediana strat w przypadku wystąpienia nadużycia wynosi ok...
Whistleblowing w interesie firmy
W Polsce trwają obecnie prace nad stworzeniem ram prawnych dla ochrony instytucji sygnalisty. Równolegle do wielokrotnie prezentowanej na naszym..
Identyfikacja sprawców nadużyć
Ryzyko nadużyć jest wpisane w działalność każdego biznesu. Jak już wielokrotnie pisaliśmy nie da się go wyeliminować w stu..
Zgłoś korupcję
Zarządzanie zgodnością w firmie to nie jest prosta sprawa. O ile zarząd może mieć wiedzę nt. obszarów działalności najbardziej..
Walka z korupcją po angielsku
Trend wprowadzania precyzyjnych rozwiązań antykorupcyjnych w Europie został zapoczątkowany w 2010 roku przez Wielką Brytanię poprzez uchwalenie UK Bribery..
Pakiet antykorupcyjny po francusku
Ustawa o jawności życia publicznego (UJŻP) zbliża się wielkimi krokami. Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, Maciej Wąsik zapowiedział niedawno,..
Kradzież na prezesa
Temat nie jest nowy i był już poruszany na naszym blogu to jednak warto się nad nim pochylić ponownie,..
Kryzys w rękach zarządu
Trudne sytuacje – od konfliktu interesów po poważne kryzysy – to wyzwanie, z którym każdy zarząd prędzej czy później..
Social media pomogą skarbówce
Media społecznościowe stały się ważną częścią naszego życia zarówno prywatnego jak i zawodowego. Ze statystycznego profilu można wyczytać wiele..
Ocena ryzyka to za mało
Ocena ryzyka to stanowczo za mało, czyli jak stworzyć kompleksowy program zarządzania ryzykiem nadużyć gospodarczych w swoim przedsiębiorstwie. Każde..
Zarażenie kryzysem
W spółce A zaczyna się rozwijać sytuacja kryzysowa. Może to być linia lotnicza, której pracownik (pilot, lub stewardessa) źle..
Czas to pieniądz
Kiedy pojawiają się poważne podejrzenia, że pracownik nadużywa zaufania i okrada firmę, powiedzenie „czas to pieniądz” nabiera nowego znaczenia...
Piramidy naiwnych inwestorów
Piramidy finansowe – gdy oferta wydaje się zbyt piękna żeby była prawdziwa, to najprawdopodobniej tak jest. 17 października 2017..
Sygnalista potrzebny od zaraz
Ministerstwo Rozwoju i Finansów wprowadza kolejne narzędzie dla sygnalistów. Będą mogli anonimowo zawiadomić o nieprawidłowościach głównego inspektora informacji finansowej...
Priorytety bezpieczeństwa polskich firm
Aspekt bezpieczeństwa informacji powinien być coraz większym priorytetem polskich przedsiębiorstw. Od tego zależeć będzie ich konkurencyjność (umiejętność skutecznego pozyskiwania..
Toksyczne zarządzanie
  Zdarza się, że pracownik zaczyna działać na szkodę byłej firmy, jej zarządu lub przełożonych. Obserwujemy, że takie sytuacje..
Okazyjna pułapka
Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś w branży nauczania języka angielskiego potrafi ukraść 9 milionów złotych. Okazuje się,..
Kosztowna nieuwaga
Kradzieże to najczęściej popełniane przestępstwa gospodarcze w Polsce - ponad 44 000 rocznie. Próba kradzieży w stosunku do ludzi..
Czy to korupcja?
O korupcji mówi się dużo, ale niestety nie idzie to w parze z faktyczną wiedzą na ten temat. Szczególnie..
Katastrofa, czyli zwycięstwo medialne
Załóżmy scenariusz, którego nikomu nie życzę, ale który przecież każdemu managerowi może się zdarzyć. Katastrofy się zdarzają, wystarczy włączyć..
Fałszowanie wyroków sądowych
Fałszerstwa to poważane zagrożenie dla bezpieczeństwa biznesu firmy. Preparowanie nieprawdziwych wyroków sądowych i wyłudzanie tą drogą pieniędzy od przedsiębiorców,..
Rozmowy kontrolowane
Wszystko zaczyna się od telefonu, który może zagrozić bezpieczeństwu biznesu! W dobie dzisiejszej komunikacji towarzyszy nam on wszędzie. Jest..
Rosnąca skala zagrożeń – fakty
O przestępczości gospodarczej zazwyczaj mówi się ogólnie. Popatrzmy jakie są cyfry. Jaka jest skala zagrożeń ze strony zorganizowanej przestępczości..
Rosnąca skala zagrożeń
Każdy menadżer powinien mieć świadomość zagrożeń dla niego oraz dla firmy, za którą jest odpowiedzialny. Media coraz częściej informują..
Witamy w Secution!
Menadżer każdego dnia myśli o wielu kwestiach taktycznych i strategicznych związanych z prowadzoną działalnością biznesową. Poprawie wyników sprzedaży, lepszej..
Rozszerzony przepadek mienia
Instytucja tzw. „rozszerzonego przepadku mienia” w projekcie nowelizacji kodeksu karnego i innych ustaw w kontekście. Pojęcie konfiskaty rozszerzonej Ostatnio..
Niebezpieczne delegacje
Kadra zarządzająca to kluczowy zasób każdej firmy wymagający szczególnej ochrony. Członkowie Zarządu przebywający na terenie firmy są pod troskliwą..
RIO a kradzieże danych w biznesie
Cyberprzestępcy żerują na Igrzyskach w Rio. To nic niezwykłego. Stało się to już plagą chyba wszystkich ważnych wydarzeń sportowych...
KASacja podatników?
Reforma związana z wprowadzeniem od stycznia 2017 roku Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wiąże się z poważną zmianą sytuacji dla..
Ryzykowne granty
W ostatnim czasie instytucje udzielające tzw. grantów podmiotom gospodarczym zostały objęte szczególnym nadzorem przez służby kontrolne i śledcze. Podobnie..
Prezesie czy jesteś gotowy na CEO Fraud?
Obserwujemy zmianę w działaniu zorganizowanych grup przestępczych. Wypracowali oni nową metodę tzw. CEO Fraud, czyli cyberprzestępstwo „na prezesa”. Wykorzystują..

Kontakt

Biuro

ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
(+48) 730 065 017

Formularz kontaktowy

Secution Sp. z o.o

  • ul. Grzybowska 87
  • 00-844 Warszawa
  • NIP 5272776846

 

Newsletter

Materiały eksperckie będą wysyłane w cyklach miesięcznych. Zapraszamy.