Jak być przygotowanym na nieprzewidywalne?

Lis 17th Jak być przygotowanym na nieprzewidywalne?
Dodano czwartek 17th 3:10:19

Kryzysy się zdarzają, nawet codziennie. Podświadomie do nich się przyzwyczajamy i reagujemy instynktownie. Oczywiście nie wszystkie są tak samo niebezpiecznie i zdarzają się tak samo często. Zawsze jednak odrobina przygotowania i wiedzy pomaga. Pozwala też minimalizować straty i pozbyć się stresu, zarówno tego związanego z nieuchronnością wydarzeń nagłych i niekoniecznie dla nas pozytywnych (to przecież jedna z definicji kryzysu), jak i tego, który dopada nas w sytuacji kryzysowej.

Prawie każdy ma w domu apteczkę, rodzice małych dzieci noszą w torbie kilka plastrów w zasadzie z przyzwyczajenia. W większości domów znajdziemy leki przeciwbólowe, a tam, gdzie jeszcze zdarza się wyłączenie energii elektrycznej, w szufladzie w kuchni leży kilka świeczek (oby z zapałkami).

Przygotowanie na część z możliwych sytuacji nagłych wymuszają na nas obowiązujące przepisy. W samochodach mamy gaśnice i czasem nawet napompowane koło zapasowe. Obecności poduszek powietrznych już nawet nie zauważamy.

W zasadzie wszyscy pracownicy przechodzą lepiej lub gorzej zorganizowane szkolenie z pierwszej pomocy. Zapobiegliwi ubezpieczają swój majątek a nawet własne życie. Niektórzy nawet zbierają sami na emeryturę, przewidując kryzys systemu państwowego, który ma nas na starość wspierać. To akurat trudno nazwać kryzysem, bo ten z definicja powinien mieć charakter nagły, a nie przewidywalny i nieuchronny.

Przedsiębiorstwa ubezpieczają swój majątek i należności handlowe. Informatycy dbają o zabezpieczenia systemów IT, co ma je uodpornić na kryzysy związane z atakami hakerów. Duże przedsiębiorstwa mają plany zapewniające nieprzerwane działanie (rezerwowe serwerownie, zdublowane zasoby i odpowiednie procedury).

Wyselekcjonowane grono doradców czeka na każde wezwanie bogatej korporacji w zasadzie upatrując w sytuacjach nagłych okazji do wystawienia faktury o wysokości wprost proporcjonalnej do rozmiaru kryzysu.

Nie zrozumcie tego opacznie, czasem warto skorzystać z rad profesjonalistów, kiedy już mleko się rozleje i wielu konsultantów wartych jest swoich wynagrodzeń. Podobnie w przypadku choroby – większość z nas nie zapyta lekarza o cenę jego porady. Chcemy zwyczajnie być jak najszybciej zdrowi i tyle…

Może jednak warto minimalizować prawdopodobieństwo choroby? To z pewnością zredukuje koszty leczenia, a nawet uczyni je niepotrzebnym, choć wielu uważa, że jakoś to będzie i jeśli kryzys (na przykład choroba) nastąpi, to będzie się improwizować…

W biznesie jest jak w życiu. Zdrowe życie minimalizuje ryzyko zachorowania, a jednocześnie z pewnością nie utrudnia leczenia nawet jeśli choroba się wydarzy. Zdrowe życie jednak wiąże się z samodyscypliną i czasem również kosztami. Jednak zawsze jest tańsze niż zdrowsze, niż leczenie…

Podobnie w biznesie. Odrobina samodyscypliny i zachowanie codziennych procedur minimalizuje ryzyko wpadnięcia w tarapaty i pomaga przygotować się na walkę, jeśli coś niedobrego się wydarzy. W przypadku aresztowania, pewność własnej niewinności zmniejsza stres. W momencie pożaru w fabryce, świadomość aktualności procedur awaryjnych i z sukcesem przeprowadzonych niedawno ćwiczeń wzmacnia wiarę w skuteczność akcji ratunkowej. To jak z plastrem, który mamy małych dzieci noszą w torebce.

Warto się przygotować. Warto skorzystać z pomocy osób, które niejeden kryzys mają za sobą. Często takich osób nie znajdziecie w swoim przedsiębiorstwie. Zawsze jednak odpowiednie przygotowanie minimalizuje koszty kryzysu i zmniejsza stres, zarówno ten widoczny, kiedy najgorsze już się wydarzy, jak i ten, którego nie dostrzegamy – związany z niepewnością każdego dnia i lekką obawą o to, że to właśnie dziś może być ten sądny dzień.

Zespół Secution posiada niezbędne doświadczenie, a opracowane we współpracy z nami procedury kryzysowe dają pewność gotowości na zdarzenia nagłe i są rodzajem polisy ubezpieczeniowej, która pomaga minimalizować koszty każdego kryzysu, a nawet czymś więcej, pozwalając części takich zdarzeń zapobiec.

Autor: Rafał Garszczyński, Ekspert Secution

Secution Sp. z o.o

  • ul. Grzybowska 87
  • 00-844 Warszawa
  • NIP 5272776846

 

Newsletter

Materiały eksperckie będą wysyłane w cyklach miesięcznych. Zapraszamy.