Rozmowy kontrolowane

Wrz 14th Rozmowy kontrolowane
Dodano środa 14th 10:12:33

Wszystko zaczyna się od telefonu, który może zagrozić bezpieczeństwu biznesu! W dobie dzisiejszej komunikacji towarzyszy nam on wszędzie. Jest synonimem pośpiechu, przez który łatwo stać się ofiarą pułapki socjotechnicznej. Telefon jest podstawowym narzędziem pracy wyższej kadry zarządzającej. Jest to urządzenie, które prezes ma przy sobie prawie 24 godziny na dobę. Dlatego dla oszustów telefon jest doskonałym narzędziem pozwalającym zrealizować scenariusz przestępczy, którego celem jest nakłonienie ofiary do określonego działania – podpisania dokumentów, oszustwa finansowego, poświadczenia nieprawdy, itp.

Jak do tego dochodzi. Przestępcy bardzo dokładnie przygotowują plan takiej rozmowy. Szukają punktu zaczepienia, czyli elementu rozmowy, który ich uwiarygodni. Wcześniej oszuści odbywają nawet kilkadziesiąt rozmów z różnymi osobami ze środowiska swojej ofiary (prezesa), żeby pod jakimkolwiek pretekstem zbierać o nim informacje. Służą one później jako fundament historii, która uwiarygodni przestępcę w czasie właściwej rozmowy z prezesem.

Jak to się odbywa. Zwykle kiedy ktoś do nas dzwoni - spoza kręgu współpracowników, znajomych - nie kojarzymy tej osoby. Wsłuchujemy się w przekazywany komunikat lub zadajemy pomocnicze pytanie, żeby potwierdzić fakt znajomości z rozmówcą. Przestępcy o tym wiedzą. Dlatego zawsze mają przygotowany zestaw informacji dodatkowych, pozwalający na ich uwiarygodnienie. Pozyskują je wcześniej od osób z kręgu ofiary, które dopuszczają do swojego najbliższego środowiska intruza - uwiarygodniając go tym samym. Często w takiej grze przestępczej bierze jednocześnie udział kilku “białych kołnierzyków” nie zdających sobie sprawy w czym uczestniczą. Przestępca kiedy już znajduje się wystarczająco blisko ofiary zaczyna realizować swój plan.

Jakie są konsekwencje. Kiedy ofiara zorientuje się, że została podstępnie wykorzystana do działania o charakterze przestępczym, dochodzi do konfrontacji w jej środowisku biznesowym. Padają wzajemne oskarżenia dotyczące udzielonych niewłaściwie rekomendacji dla osób z zewnątrz. Odnalezienie intruza lub udowodnienie mu działania przestępczego jest bardzo trudne i czasochłonne. W tym samym czasie prezes oraz jego najbliższe środowisko muszą zmagać się ze śledztwem, w którym występują jako podejrzani. Tylko doświadczony prokurator i dużo szczęścia może uchronić prezesa przed konsekwencjami. Niestety bardzo często nawet jeśli w toku postępowania okazuje się, że prezes nie działał świadomie, nie chroni go to przed niekorzystnym wyrokiem sądowym.

Jak się zabezpieczyć. Firmy muszą edukować swoich menadżerów oraz pracowników w zakresie “Przeciwdziałania przestępczym atakom socjotechnicznym”. Zbudowanie takiej wiedzy w organizacji – poprzez program szkoleniowy - pozwoli przygotować kadry na wypadek wystąpienia takiego ataku. Jest to szczególnie istotne dla firm, które w sytuacji wystąpienia zdarzenia przestępczego i jego medialnego nagłośnienia, tracą niezwykle istotną wartość jaką jest wiarygodność i reputacja marki. O stratach personalnych menadżerów nie trzeba chyba wspominać…

Warto przeczytać również:

Money.PL - „Masz polisę inwestycyjną? Jesteś na celowniku oszustów. Wszystko zaczyna się od telefonu” http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polisolokaty-ubezpieczyciele-toksyczne,91,0,2145371.html

Secution Sp. z o.o

  • ul. Grzybowska 87
  • 00-844 Warszawa
  • NIP 5272776846

 

Newsletter

Materiały eksperckie będą wysyłane w cyklach miesięcznych. Zapraszamy.